Interim Senior Pastor:  Rev. Dr. Doug Anderson

Our transitional Senior Pastor is Rev. Dr. Doug Anderson (Rev. Doug) from October 1, 2019 to December 31, 2020.  He is a retired United Methodist clergy who has served under appointment for 49 years.  During that time, Doug has served several growing churches of various sizes as well as being a district superintendent twice.  Doug has been a transitional/interim pastor at three previous churches.  He is a member of the Academy for Spiritual Formation of the Upper Room.  He was also the founding Executive Director of the Bishop Rueben Job Center for Leadership Development for 15 years.  Doug has also been a mentor and a sounding board, coach and encourager to many UM pastors across the state and beyond.  

 

Doug & Jan have been married for 49 years and have lived in the Muncie area for 28 years.  They have 4 children and 9 grandchildren who range in age from 7 to 24 years old.  Doug & Jan enjoy time with their family and the grandkids' activities along with travel, sports, games, hanging with friends, TV, movies, reading, cooking and eating out. 

 

We are excited to have him serve our outstanding Church.  

Associate Pastor, Rev. Douglas Lucker
Doug Lucker was appointed Associate Pastor to Churubusco UMC in June 2014, after graduating License to Preach on May 2014.  He is currently in process with the UM Local Pastor Course of Study.

Doug was born in Milwaukee, Wisconsin, in 1948, the oldest of six children; graduated R. Nelson Snider High School in Ft. Wayne in 1967.  He married Angie Smith on May 22, 1971, and they have a daughter, Jill, who is career Air Force. 

He served in the United States Marine Corps from 1968-69, medically retired due to wounds; graduated from IPFW December 1974 with a BS in Management; sworn in Ft. Wayne Police Department on January 17, 1975; graduated from FBI National Academy in March 1995; and retired in December 2010 as Deputy Chief with the Ft. Wayne Police Department. 

Hobbies that Doug enjoys are hunting, fishing, trapping, gardening, reading, and keeping bees.  His joys are doing ministry, retired wife, and two grandchildren. 

Update on Rev. Dr. Kent A Lundy
In July 2019 Kent announced that he had received orders for a one-year deployment as a UMC Endorsed Air National Guard Chaplain beginning October 1, 2019.  More recently in August 2020, Kent announced he had received orders for a second year-long deployment beginning October 1, 2020.  Our conference superintendent then reported to the Staff Parish Relations Team that Kent will not be returning to CUMC.  In the meantime, Rev. Anderson will continue serving our church until December 31, 2020, or until we have our next appointed pastor.